COFIJEV TEDNIK

Pozdravljeni moji prijatelji!

… nadaljujem s pisanjem prejšnjega tedna … Skupaj z Matejo sva se vpisala v pasjo šolo … Pričela sva z malo šolo, kjer je Mateja izvedela vse o vzgoji psa. V tem tečaju sva se naučila, kako sobivati drug z drugim, predvsem pa da sem se socializiral v vaš svet. Naučil sem se tudi nekaj ukazov, kot sta sedi in prostor. Najbolj smešno je bilo, ker sem na ukaz sedi, vedno sedel bolj postrani in sem zaradi tega Matejo spravil v smeh. Mala šola mi je bila zelo všeč, na tečaju sem srečal kar precej pasjih prijateljev in njihovih vodnikov. Inštruktorji so nas poleg socializacije in primernega vedenja naučili tudi jesti iz ene posode, ponavadi sem svojo hrano kar odstopil drugim psom, ker me je motila njihova slina. Z veseljem sva nadaljevala šolanje A in Bb-h. Pri tem šolanju  je pa šlo zares. Stopnjevali so zahteve do nas, psov. S tem, kako so potekale vaje, vas ne bom obremenjeval. Povedal pa vam bom anekdoto, ki se je pripetila na izpitu Bb-h.

Sem mešanec in v meni je precej plenskega nagona, ki ga sproža gibanje, zvok in vonj drugih živali. V plenske nagone štejemo vse, kar je povezano z lovom, hranjenjem in ubijanjem plena. Izraža se v obnašanju psa, kot je pozorno opazovanje, poslušanje, sledenje, vohanje, lajež z visokim glasom, pregon plena, napad plena, prenašanje v gobcu, hranjenje, kopanje in zakopavanje, ugriz in ubijanje plena. Pri meni se ta nagon kaže kot pozorno opazovanje, poslušanje, sledenje in vohanje ter pregon plena. Zelo rad in hitro stečem za mačkami, srnami, zajci in ptiči. Žal mi vedno pobegnejo, nikoli jih ne ujamem. Zelo rad tudi kopljem po zemlji ali zakopljem ostanke hrane ter prenašam igrače v gobcu. Na izpitu Bb-h pa ocenjujejo vedenje s povodcem in brez njega. Vse je bilo odlično, dokler se izpit ni nadaljeval brez povodca. Na ukaz sedi sem sedel in nenadoma se je s krošnje drevesa usula cela jata ptičev. Si predstavljate, kaj je bilo to zame – v trenutku sem pozabil na ukaz, stekel čez ves poligon za njimi. Sodnik je prekinil izpit in počakal, da sem pregnal vse ptice … Mateja je vedela, kaj mora storiti, da sem se vrnil k njej, v žepu je imela priboljške in tekla je vzvratno k izhodu poligona. Pritekel sem k njej in dobil priboljšek. Brez težav sva nadaljevala z izpitom, kljub temu sva ga zaključila zelo uspešno … Naslednjič vam bom pisal o šolanju Delo z nosom.

Dragi moji, želim vam prijetne in pisane velikonočne praznike.

Ostanite doma, ostanite zdravi!

Z Matejo sva našla nekaj fotografij s šolanja.